KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14024276
*
nr 1402 4276
Carl Luthander
(1879-1967), Sverige
Oljemålning, Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 54x50 cm, yttermått inklusive ram: 73x67 cm
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt
Utrop:
800 kr
Såld:
400 kr
Sista tid för bud online:
måndag 7 juni 2021
kl 19:34:07
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
5/6 10:18:59
1
Vinnande bud
5/6 19:47:35
2
350 kr
5/6 19:47:35
1
(budbetjänt)
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Carl Luthander
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blommor blomsterstilleben blomstilleben carl luthander olja olja på duk oljemålning oljemålningar stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:51
-
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:17
-
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:04
-
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:50
-
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:41
*
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Läs om budbetjänten
Läs mer om Carl Luthander
nr 1402 4276
Carl Luthander
(1879-1967), Sverige
Oljemålning, Blomsterstilleben, Signerad. Olja på duk, 54x50 cm, yttermått inklusive ram: 73x67 cm
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk målare.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 800 kr |
Såld: | 400 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 7 juni 2021 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
5/6 10:18:59 | 1 | Vinnande bud |
5/6 19:47:35 | 2 | 350 kr |
5/6 19:47:35 | 1 | (budbetjänt) |
Läs om budbetjänten
- Konstnär/Designer
Carl Luthander
Carl Luthander, född 1879 i Motala, död 1967 i Stockholm, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Carl Luthander
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: blommor blomsterstilleben blomstilleben carl luthander olja olja på duk oljemålning oljemålningar stilleben svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
1015 Oljemålning
+ bok, Hugo Zuhr (1895-1971), Sverige. Fiskebod, M..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:51 -
5013 Oljemålning
1800-tal, Oidentifierad konstnär. Monogramsignerad..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:17 -
1010 Oljemålning
Alfred Prehn, Signerad, Hönsgård. Olja på duk, 64x..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 20:11
-
5423 Oljemålning
Anders Andrén, Skärgårdsmotiv, "Ejder". Signerad. ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 18:04 -
1002 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:50 -
1003 Oljemålning
Anders Bruno Liljefors (1923-1970), Sverige. Olja ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
29 april kl 19:41